30 paź 2013

10 rodzajów UAV (dronów)

     Bezzałogowe platformy latające w ostatnim czasie stały się jednymi z najbardziej rozwijanych i wdrażanych systemów. Okazuje się, że możliwości posłania w powietrze obiektów latających jest bardzo wiele i powstaje coraz więcej nowych koncepcji dla takich pojazdów. W poście postaram się przedstawić kilka różnych podejść, jeżeli chodzi o rozwiązania napędu, budowy czy konstrukcji dronów.
  1. Balony – są stare jak sama fotogrametria. Obecnie robienie zdjęć z balonów jest raczej atrakcją dla turystów i amatorów lotów balonowych, jednak są one w dalszym ciągu z powodzeniem wykorzystywane do zbierania różnego rodzaju informacji np. pogodowych. Nowoczesne balony zawierają sporo urządzeń badawczych, takich jak: odbiorniki GPS, nadajniki radiowe, aparaty, kamery i inne urządzenia elektroniczne. Balony są także bardzo ekonomiczne, bo wykorzystują siłę wiatru, który jak na razie jest jeszcze darmowy ;) Balony królują na dużych wysokościach (nawet do 40 km).

Będzie nowy satelita ?

     Według naukowców z University of California w Berkeley stan wiedzy i rozwój technologii pozwala na budowę satelity teledetekcyjnego, który mógłby wykrywać pożary na powierzchni Ziemi. W tej kwestii niewiele zmieniło się od dziesięcioleci, są to zazwyczaj wieże obserwacyjne i często przypadkowa lokalizacja zagrożenia przez naocznych światków. Dość nowym rozwiązaniem jest wykrywanie pożarów za pomocą dronów, jednak z uwagi na zasięg i czas takich nalotów nie jest ono doskonałe. Oczywiście dzięki satelitom również można walczyć z pożarem, jednak zazwyczaj już podczas trwania żywiołu. Pomagają wtedy określić jego rozmiary i dokładną lokalizację oraz dzięki zbieranym danym (np. atmosferycznym) przeprowadzać symulację rozprzestrzeniania się pożaru.

Artystyczna wizja satelity FUEGO


29 paź 2013

Kilometraż w QGIS

     Wcześniej czy później każdy stanie przed wyzwaniem wstawienia do projektu kilometrażu trasy (lub punktów wzdłuż linii, w określonej odległości). Jak to zrobić w QGIS?
     Wygodnym narzędziem przeznaczonym do wstawienia pikietażu jest wtyczka QChainage autorstwa Wernera Macho.


25 paź 2013

Dwa w jednym

     Okazuje się się, że można z powodzeniem połączyć fotogrametrię z jej „młodszym bratem” skaningiem laserowym na jednej latającej platformie. Pytanie dlaczego nie? … postawił sobie zespół Diamond Airborne Sensing i … udało się.

Diamond DA-42 MPP GEOSTAR

20 paź 2013

Dron, który nie lata

     Czym są drony, wie każdy i każdy kojarzy je z latającymi bezzałogowymi samolotami. Jednak naukowcy i studenci z University of Hawaii w Manoa, przy współpracy z Battelle Memorial Institute i CIMES Center poszli troszkę dalej i zmienili przymiotnik w nazwie z „latający” na „pływający”. Zaprojektowana bezzałogowa jednostka pływająca otrzymała nazwę UPSV - Unmanned Port Security Vessel.

                                     Źródło: http://www.cimes.hawaii.edu

19 paź 2013

Progowanie (thresholding) w QGIS

     W ostatnim czasie zostało uwolnionych dużo danych spektralnych pochodzących z satelitów teledetekcyjnych . Są to zobrazowania, w których oprócz aspektów wizualnych i takiej ich interpretacji, ukryte są także informacje spektralne. Promieniowanie elektromagnetyczne jest odbijane od obiektów znajdujących się na powierzchni Ziemi z różną siłą w poszczególnych zakresach obrazowania, co pozwala na „wyciągnięcie” ze sceny potrzebnych informacji za pomocą przetwarzania obrazu (np. progowanie, filtracja, wagowanie, klasyfikacja). Do najprostszych technik tego typu zalicza się progowanie (thresholding) , które w łatwy sposób można wykonać w QGIS.


18 paź 2013

Wolne dane z nowego satelity

     W maju tego roku, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony mikrosatelita PROBA-V. Ekspedycja jest kontynuacją francuskich misji obserwacyjnych SPOT, których koniec przewidziano na 2014 rok, a ponadto „pomostem” przed uruchomieniem konstelacji satelitów Sentinel europejskiego programu GMES (więcej w poście Misja kosmiczna - Sentinel).

PROBA-V
Źródło: ESA

14 paź 2013

Nowa książka do nauki QGIS po polsku

     11 października swoją premierę miała książka „Quantum GIS. Tworzenie i analiza map” autorstwa Bartłomieja Iwańczaka. Jest to jedna z nielicznych publikacji dotyczących tematyki GIS na polskim rynku. Cieszy także fakt, że pozycja oparta jest o oprogramowanie open source. We wcześniejszych wydawnictwach tego typu były opisywane możliwości m.in. ArcGIS, Idrisi czy ERDAS - w końcu przyszedł czas na QGIS.


13 paź 2013

Określenie stanu i zmian roślinności

     Określanie zmian i stanu roślinności są bardzo ważnymi składnikami danych, które wykorzystywane są później w analizach gisowych. Dzięki zobrazowaniom wielospektralnym oraz zastosowaniu odpowiednich wskaźników wegetacyjnych można zlokalizować i obliczyć rozmiary obszarów, na których występuje roślinność lub jest jej brak. Gdy dodamy scenę tego samego obszaru wykonaną w innym czasie, otrzymamy informację na jakich terenach nastąpił rozrost roślinności, a gdzie jej degradacja.
     Ciekawym narzędziem stworzonym przez ESRI pozwalającym na porównywanie danych spektralnych pozyskanych za pomocą satelitów Landsat jest ChangeMatters. Aplikacja może nie jest już nowością, powstała w 2011 roku, jednak warta jest przypomnienia, bo w przyjazny sposób pozwala zobaczyć i zrozumieć jak zmieniało się środowisko na przestrzeni ostatnich 35 lat.  

Źródło: http://changematters.esri.com/compare

12 paź 2013

Po co mi QGIS Browser?

     Często zdarza się, że praca nad projektem wymaga używania bardzo wielu informacji, baz danych oraz przeglądania geoportali, na tle których można wyświetlić tworzone warstwy. Oczywiście można to zrobić w tradycyjny sposób czyli: dodaj nową warstwę wektorową, rastrową, bazę itp. Jednak wraz z wersją Wrocław do QGIS-a została dodana przeglądarka, dzięki której w wygodny i szybki sposób można analizować i dodawać informacje do projektu, a tym samym skrócić czas jego wykonywania.
     Przeglądarka instalowana jest jako autonomiczny moduł programu, co jest wygodnym rozwiązaniem gdy mamy do dyspozycji dwa monitory. Ponadto do funkcji przeglądarki można dostać się z poziomu głównego programu w menu Widok > Panele lub klikając prawym klawiszem myszy na paskach z ikonami narzędzi.  

9 paź 2013

CyberGIS

     Ciągły rozwój platform internetowych stwarza nowe możliwości również w sektorze systemów informacji geograficznej. Dane przestrzenne są dostępne w coraz większym stopniu, powstają usługi internetowe, dzięki którym można pozyskiwać informacje i wykonywać analizy geoprzestrzenne. Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z internetu, która teraz oscyluje w dziesiątkach milionów użytkowników na całym świecie.
     Platformą wykorzystującą internet i oferującą przetwarzanie danych geoprzestrzennych jest np. ESRI ArcGIS Online. Dzięki takim rozwiązaniom użytkownicy nie muszą gromadzić i przechowywać (najlepiej z kopią zapasową :) danych. Poza tym, aby wykonać obliczenia nie trzeba instalować oprogramowania na komputerze stacjonarnym.
     Obecnie wiele instytucji (w tym ESRI) i naukowców zaangażowanych jest w rozwój opensourcowej platformy internetowej mogącej przetwarzać i gromadzić dane geoprzestrzenne pod nazwą CyberGIS. Projekt prowadzony jest przez University of Illinois i wspierany częściowo przez National Science Foundation, ale do rzeczy... co to właściwie jest?

Źródło: http://cybergis.cigi.uiuc.edu/cyberGISwiki/doku.php

Kolejne rozporządzenie dotyczące geodezji i kartografii

     Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 5 września 2013 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 7 października (poz.1183). Tym samym wypełniło lukę w zakresie obsługi tzw. „ośrodków”, powstałej z powodu utraty ważności poprzedniego rozporządzenia MSWiA w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. Nr 49, poz. 493). Rozporządzenie utraciło moc z dniem 8 czerwca 2012 r. na podstawie ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.
     Tekst rozporządzenia można znaleźć w zakładce Prawo.

6 paź 2013

„Słoneczne” drony (satelity) atmosferyczne

     Informacje pozyskiwane poprzez obrazowanie Ziemi za pomocą satelitów są bezcenne. Jednak koszty, nie tyle samych satelitów, co ich wyniesienia w przestrzeń kosmiczną są dosyć spore. Poza tym satelita kończący swoją misję zostaje „w miejscu pracy” tzn., że nie można go ani powtórnie wykorzystać, ani odzyskać często jeszcze dobrych i sprawnych części wyposażenia. W ubiegłym roku na rynek weszła firma Titan Aerospace, która chce zmienić ten stan rzeczy realizując projekt pod nazwą SOLAR. Jest to bezzałogowy statek latający, który przez autorów został nazwany jako satelita atmosferyczny. Określenie takie z pewnością jest trafne, bo Solar będzie mógł wykonywać naloty przez 5 lat bez jakichkolwiek międzylądowań, a po zakończeniu pracy wrócić na powierzchnię Ziemi.

  Żródło: http://titanaerospace.com/

5 paź 2013

Mapy termiczne w QGIS

     Mapa termiczna jest graficzną wizualizacją obrazującą poszczególne wartości w zależności od ich wielkości i stopnia skoncentrowania. Określenie Heatmap zostało wymyślone w 1991 roku przez Cormaca Kinney`a na potrzeby określenia dwuwymiarowych obrazów przedstawiających informacje finansowe. Mapy tego typu można wykonać za pomocą QGIS i jego możliwości przetwarzania danych rastrowych. W przykładzie użyłem punktowej warstwy wektorowej z informacją o opadach deszczu z 21 kwietnia 2011 roku o godzinie 16-stej nad Stanami Zjednoczonymi. Dane zostały pobrane ze strony www.srh.noaa.gov.

Źródło: www.srh.noaa.gov

Co to jest HGIS?

     Najprościej wyjaśnić ten skrót od rozszyfrowania pierwszej litery, otóż H oznacza historyczny, a całość odnosi się do wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej właśnie w aspekcie historycznym. Wraz z rozwojem GIS-u pojawiały się nowe możliwości jego wykorzystywania, od pierwotnych dotyczących zastosowań wojskowych, kartograficznych po przedstawianie i analizę otaczającego środowiska i wspomaganie komputerowe przedsięwzięć planistycznych. Naturalną koleją rzeczy wydaje się wykorzystywanie materiałów historycznych w celu przeprowadzania różnorodnych analiz przestrzennych, aby lepiej zrozumieć zachodzące procesy w przeszłości.

zdjęcia historyczne w Google Earth, hGIA@cartoninjas.net  QGIS


3 paź 2013

Edycja legendy do wykresów kołowych i słupkowych w QGIS

     Dzięki wtyczce Diagram Legend, której autorką jest Joana Simoes można wygenerować legendę dla wykresów kołowych lub histogramów obrazujących dane z tabeli atrybutów.


1 paź 2013

QGIS i .LAS

     Możliwości oprogramowania QGIS wciąż rosną, a sam program naprawdę zaczyna konkurować z takimi gigantami jak chociażby ArcGIS czy MapInfo. Nowa wersja programu posiada zintegrowany moduł Geoprocessing (Sextante), który rozbudowuje w znaczący sposób funkcjonalność programu. Można teraz w jednym panelu znaleźć algorytmy wcześniej znane, m.in. z takich pakietów jak: GRASS, SAGA, GDAL, Orfeo Toolbox i LAStools.
     Firma rapidlasso GmbH udostępniła właśnie wersję swojego oprogramowania LAStools, z której możemy korzystać z poziomu QGIS.

Źródło: http://rapidlasso.com/2013/09/29/how-to-install-lastools-toolbox-in-qgis/#!