26 lis 2013

QGIS i KML

     KML stał się jednym z powszechniejszych formatów dla plików wymiany danych gisowych, dlatego też coraz bardziej potrzebne staje się konwertowanie plików KML na inne formaty np. shp, gpx itd., a także odwrotnie. W QGIS jest to bardzo proste, wystarczy wskazać wczytany plik i w menu kontekstowym poprzez opcję Zapisz jako... wybrać interesujący nas format wyjściowy np. KML.

wczytany plik wektorowy .shp do QGIS
  

GIS w chmurach

     Zanieczyszczenie powietrza jest coraz większym problemem miast na całym świecie, w których wartości stężeń gazów i pyłków często wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. Ciekawym przedsięwzięciem jest projekt prof. Nerea Calvillo i jej zespołu - In the air, który ma na celu wizualizację określonych „składników” powietrza nad miastem (Madryt) w czasie rzeczywistym.

Źródło: http://intheair.es/index.html

16 lis 2013

Aktualizacja obrazów na Google Maps

    Październik 2013 przyniósł trochę nowości w zobrazowaniach satelitarnych i lotniczych wykorzystywanych przez Google Maps. Zostały uaktualnione obszary rozsiane po całym świecie, z których największe to tereny w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.  

Źródło: Google Maps

6 lis 2013

QGIS tips & tricks (II)

     Tworząc mapę dotyczącą ściśle określonego obszaru często chcemy specjalnie wyeksponować dane miejsce, tzn chodzi o to, aby odbiorca skupiał się tylko na konkretnym jej fragmencie i nie szukał informacji po całej karcie. W QGIS, w takiej sytuacji, możemy się poratować odpowiednio maskując „niepotrzebny” teren.
    W przykładzie został użyty plik wektorowy przedstawiający granice administracyjne państw świata, podkład mapowy z Google Eatrh, a także plik kml przedstawiający drogę z Salzburga do Innsbrucku (pozyskany dzięki wirtualnemu globusowi Marble).
    Do maskowania potrzebna będzie jeszcze wtyczka Mask (autor: Xavier Culos), którą instalujemy poprzez menedżera wtyczek.

     W pierwszym przypadku naszym celem będzie uwypuklenie konturu Słowacji.