30 mar 2014

Drukowanie dronów

     Wcześniej czy później musiało do tego dojść. Inżynierowie z Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) na Uniwersytecie w Sheffield wydrukowali drona.

Źródło: http://www.sheffield.ac.uk

Superspektralne obrazy - WorldView-3

     W połowie tego roku planowane jest uruchomienie nowego satelity teledetekcyjnego WorldView-3 firmy DigitalGlobe. Z uwagi na to, że jego czujniki będą pracowały w 28 zakresach spektralnych został pierwszym satelitą ochrzczonym przydomikiem – superspektralny.  

Źródło:https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/v-w-x-y-z/worldview-3
   

26 mar 2014

Cieniowane granice cz.2

     Jakiś czas temu opisywałem jak w QGIS można zrobić „podcieniowane” granice na finalnej wersji mapy – post Cieniowane granice. Było to wykonalne przy użyciu narzędzi służących do analiz przestrzennych, co w ostatecznym rezultacie – wydruk mapy – nie miało większego znaczenia. 
    W nowej edycji QGIS wprowadzono funkcję, dzięki której można dojść do podobnych rezultatów zmieniając jedynie styl wyświetlania warstwy.


16 mar 2014

Półwiecze ESA

     ESA (European Space Agency) czyli Europejska Agencja Kosmiczna jest międzynarodową organizacją, w skład której wchodzi 20 państw członkowskich. Samej organizacji nie trzeba specjalnie przedstawiać, jednak warto wspomnieć kilka słów o historii i planach na przyszłość ESA, szczególnie gdy mamy okrągłą rocznicę.  

Źródło:ESA

1 mar 2014

Nowa książka do QGIS - "Systemy Informacji Przestrzennej z Quantum GIS - część I"

     Od jakiegoś czasu w sieci dostępna jest nowa książka do nauki QGIS - „Systemy Informacji Geograficznej z Quantum GIS – część I” autorstwa Roberta Szczepanka. Podręcznik został wydany przez Politechnikę Krakowską, a skorzystać z niego może każdy posiadający łącze internetowe, ponieważ książka ukazała się na licencji Creative Commons BY-SA.