31 maj 2014

Jak zrobić kartogram anamorficzny?

   W ostatnim czasie coraz więcej opracowań kartograficznych przedstawia zjawiska przestrzenne za pomocą kartogramów anamorficznych. Prezentują one podobnie jak zwykłe kartogramy aspekt danego zjawiska, jednak z tą różnicą, że wartość atrybutu ma bezpośredni wpływ na wielkość powierzchni reprezentującego go obiektu. Przykład poniżej:

25 maj 2014

Joy Division i GIS

     Dla projektów gisowych jednym z bardziej istotnych elementów jest dobra wizualizacja kartograficzna, która najczęściej opiera się na sprawdzonych regułach, oczywiście najlepszych dla przedstawionego zestawu danych. Na szczęście dzięki coraz większym możliwościom przetwarzania danych można stworzyć efektowne i często bardziej abstrakcyjne modele i wizualizacje.
    Do takich projektów z pewnością zalicza się praca Damona Burgetta z Mapbox, który wykorzystując linie w rzucie izometrycznym przedstawił topografię San Francisco.

     A co ma do tego Joy Division?

Źródło: http://a.tiles.mapbox.com/v3/dnomadb.26quayvi/page.html#15/37.7736/-122.4628

3 maj 2014

Trójwymiarowy QGIS

     W QGIS tworzone są zazwyczaj mapy płaskie, jednak często, aby mieć pełny ogląd sytuacji brakuje tego trzeciego wymiaru. Z pomocą może przyjść nowa wtyczka stworzona przez Minoru Akagi – Qgis2threejs, której zadaniem jest trójwymiarowa wizualizacja danych w oknie przeglądarki internetowej. Warunkiem koniecznym do prawidłowego wyświetlenia obrazu jest obsługa przez przeglądarkę WebGL (można sprawdzić to tutaj.).


2 maj 2014

Interpolacja warstwic

     Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował ostatnio modele danych dla układów odniesień obowiązujących w Polsce, dołączając do tego zestawu nową wersję programu Transpol 2.06, służącego do transformacji współrzędnych i wysokości. Do dyspozycji mamy:
  • model różnic współrzędnych pomiędzy układami odniesienia PL-ETRF2000 a PL-ETRF89
  • model różnic wysokości pomiędzy układami wysokościowymi PL-EVRF2007-NH a PL-KRON86-NH
  • model obowiązującej quasi-geoidy (plik wygląda jak na obrazku poniżej).

     Ten ostatni, model quasi-geoidy PL-geoid-2011, posłuży jako dane do interpolacji warstwic.