25 lip 2013

KOMPOZYCJE BARWNE W QGIS

     Dzisiaj trochę o kompozycjach barwnych. Są to zobrazowania powstałe dzięki połączeniu 3 kanałów spektralnych powstałych np. w wyniku nalotów fotogrametrycznych lub dzięki satelitom. Kompozycje barwne są bardzo pomocne do uwydatnienia określonych cech krajobrazu, które są często dopiero wtedy wyraźnie widoczne. Kompozycje ponadto uplastyczniają całe zobrazowanie często pokazując rzeczy w kolorach, w jakich ich na co dzień nie widzimy. Dobrym przykładem jest kompozycja barwna zbudowana z kanałów 4 (zakres bliskiej podczerwieni) 3 (zakres czerwony) 2 (zakres zielony) tzw. w barwach nierzeczywistych. Na takim zobrazowaniu roślinność jest widoczna w kolorze czerwonym i przez to zdecydowanie lepiej ją wyodrębnić z całego obrazu niż np. z kompozycji 3 (czerwony) 2 (zielony) 1 (niebieski) – która jest podobna do obrazu w barwach naturalnych. Stworzenie takich kompozycji oraz wygodne ich komponowanie i przeglądanie stwarza QGIS.
     Dzisiaj dane spektralne zbiera już nowy Landsat 8, jednak w poście będą to jeszcze dane pochodzące z Landsata 7. Nowy satelita ma inne systemy skanujące, a także trochę zmienione zakresy poszczególnych kanałów …. ale to już na inny wpis :)
     W programie kompozycje zbudujemy dzięki stworzeniu wirtualnego rastra. Znajdziemy go w

Raster > Różne > Twórz wirtualny raster (VRT).  




     Po otwarciu okna jako pliki źródłowe wybieramy nasze poszczególne obrazy z kanałami spektralnymi. Można je ściągnąć ze strony landsat.usgs.gov lub glovis.usgs.gov i są to dane uwolnione. Dalej określamy plik wynikowy dla naszego rastra i zaznaczamy opcję „Jako osobne kanały”.


     Przechodzimy do tworzenia własnych kompozycji. Wchodzimy we właściwości rastra .vrt i przyporządkowujemy kanały RGB z poszczególnych menu rozwijalnych do poszczególnych kanałów spektralnych. Oczywiście według naszych potrzeb. Możliwości jest naprawdę sporo więc wypróbowanie każdej kompozycji może trochę zająć. Życzę dobrej zabawy. Poniżej przedstawiam trzy przykładowe kompozycje barwne.
Kompozycja barwna 321 (barwy naturalne)

Kompozycja barwna 432

Kompozycja barwna 453

1 komentarz: