Strony

2 lut 2014

Łączenie (sklejanie) rastrów

     QGIS ma rozbudowane możliwości dotyczące edycji rastrów, od zwykłej zmiany stylu wyświetlania po zaawansowane przetwarzanie oparte na „zapytaniach”. W trakcie wykorzystywania wielu rastrów w projekcie czasem trzeba je połączyć w jeden plik w konkretnym odwzorowaniu. Ponadto edycję mapy mogą utrudniać ramki i opisy pozaramkowe sekcji rastrów, które przesłaniają treść sąsiednich map.



     W poście, dzięki uprzejmości autorów, wykorzystałem mapy pochodzące z serwisu Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939, które można znaleźć pod adresem mapywig.org.


     Przed połączeniem rastrów należy je wcześniej odpowiednio przygotować, w tym przypadku skalibrować i pozbyć się opisów pozaramkowych i samych ramek. Do tego celu można wykorzystać kadrowanie, które znajduje się w Raster > Geoprocesing > Kadruj. Dokładniejszy opis działania tej wtyczki można znaleźć w poście Kadrowanie rastra w QGIS.

  

     Na tak przygotowanych warstwach przechodzimy do ich łączenia.
  • Sposób I

Utworzenie wirtualnego rastra VRT
VRT można stworzyć dzięki opcji Raster > Różne > Twórz wirtualny raster (VRT). Opis postępowania znajduje się w poście KOMPOZYCJE BARWNE wQGIS, dlatego nie będę go prezentował.
  • Sposób II

Sklejenie rastrów
W tej metodzie wykorzystujemy opcję znajdującą się w Raster > Różne > Złącz rastry. Łącznie rastrów dostępne jest również w narzędziach geoprocesingu jako jeden z algorytmów biblioteki GDAL – GDAL > Miscellaneous > Merge.



     W oknie dialogowym należy określić pliki źródłowe, a także nazwę i folder docelowy pliku wynikowego. Wśród możliwości tego narzędzia znajdują się także: oznaczenie braku danych (przydatne przy obrazach binarnych lub kwantowanych), separacja, wykorzystanie zasięgu przecięcia, a także określenie takiej palety kolorów jak dla pierwszego obrazu.


     Połączone rastry zwiększają swoją „wagę”, dlatego zaznaczając Opcje generowania można wybrać odpowiedni stopień kompresji. Po zakończeniu działania narzędzia mamy do dyspozycji pojedynczy, skalibrowany plik rastrowy. W ten sposób można scalać np. kafelki ortofotomapy czy sekcje map zasadniczych, które będą przedstawiały ciągły interesujący nas obszar na łączeniu arkuszy (no chyba, że coś się nie tak wkreśliło :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz