Doczekaliśmy się ostatniej w tym roku wersji programu QGIS, po 2.10 „Pisa” została uwolniona edycja oznaczona 2.12 „Lyon”. Tym razem nazwa pochodzi od francuskiego miasta Lyon, miejsca 7 spotkania deweloperów programu.
Z powodu ilości nowych funkcji w programie tradycyjnie odsyłam na stronę stworzoną przez Kartoza Ltd. http://changelog.qgis.org/qgis/version/2.12.0/, na której wypunktowano wszystkie ważniejsze zmiany i udoskonalenia wprowadzone w „dwunastce”.
Trzeba przyznać, że jest tego całkiem sporo :) i warto się zapoznać z całością.
Obróbkę i wizualizację danych z pewnością usprawni opcja zaznaczania warunkowego informacji w tabeli atrybutów, znana z arkuszy kalkulacyjnych.
Korzystając z danych udostępnionych przez CODGiK dotyczących bazy danych obiektów ogólnogeograficznych dla województwa lubelskiego, zawierającej warstwę wysokich budowli technicznych i wykorzystaniu formatowania warunkowego, zostały zaznaczone dane odpowiadające warunkom:
- na czerwono – komórki, w których wysokość budowli jest równa 50 m,
- na zielono – wiersze, dla których wysokość zawiera się pomiędzy 50 i 80 m.
O poprzednim wydaniu QGIS 2.10 „Pisa” nie pisałem, więc warto wspomnieć, że mamy teraz wsparcie dla kreślenia krzywych. Narzędzie pozwala dodawać krzywe podając dwa punkty i promień lub przez dodanie punktu początkowego, zakrzywienia i punktu końcowego (3 punkty).
Innymi, szczególnie pomocnymi przy przygotowywaniu ostatecznych map lub wydruków są zmiany dotyczące etykietowania. Obecnie to już zaawansowane narzędzia powalające na m.in.:
- zdefiniowanie priorytetowych etykiet w konkretnej warstwie,
- wymuszanie zmiany dla kwadrantów etykiet,
- możliwość określenia obiektów (a raczej warstwy), które będą „przeszkodą” dla etykiet tzn. etykiety będą rozsuwane w taki sposób, aby nie nachodzić na obiekty określonej wcześniej warstwy.
- wymuszanie wstawiania etykiet w granicach poligonów .
Opis innych funkcji to materiał na kilka czy kilkanaście kolejnych postów, które w miarę możliwości będą powstawały :)
Ilość nowości, z każdą uwolnioną wersją świadczy o ogromnej żywotności QGIS-a oraz o bardzo dużej kreatywności programistów projektu, którym należą się ogromne podziękowania za wspaniałą robotę :)
DZIĘKI i czekamy na kolejną edycję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz