Historia programu rozpoczyna się w 2002 roku. W chwili obecnej to już 12 lat, dlatego też warto spojrzeć jak rozwijał się przez ten czas i jakie przechodził zmiany.
Poniżej znajduje się oś czasu przedstawiająca chronologicznie poszczególne wersje QGIS.
Na blogu linia czasu musiała się zmieścić w szerokości postu, jednak pod tym adresem można oglądać ją na całym monitorze. Mam nadzieję, że przy Waszej pomocy "timeline" będzie się zapełniać.
Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój QGIS, czy uważa Pan, że warto jeszcze inwestować w Arcgis?
OdpowiedzUsuńPytanie z tych "najprostszych" :) QGIS faktycznie szybko się rozwija i z każdym wydaniem coraz więcej zyskuje na funkcjonalności. Poza tym obecnie jest już wykorzystywany w wielu firmach i instytucjach, na całym świecie, bazujących na rozwiązaniach z zakresu informacji geograficznej. Na pewno niezaprzeczalnym powodem, dla którego QGIS jest tak atrakcyjny, poza jego funkcjonalnością, jest aspekt ekonomiczny. Ponadto po zaimplementowaniu w QGISie bibliotek np. GRASSa, SAGI, LAS, Orfeo program stał się naprawdę potężnym narzędziem. Mimo tylu zalet QGIS nie posiada jeszcze takiego zakresu możliwości (np. modelowanie i wizualizacja 3D),które są dostępne w podręcznych narzędziach jak u jego komercyjnego konkurenta. Prawdopodobnie granica pomiędzy tymi programami z czasem będzie jeszcze bardziej się zacierać, choć z drugiej strony uważam, że każda forma konkurencji jest warta wspierania i inwestowania. Hmm... czy używać QGIS czy kupić ArcGIS??? To pytanie jeszcze pewnie nie raz będzie padać na wielu forach. Wydaje mi się, że rozeznanie do czego będziemy wykorzystywać program w naszej pracy powinno trochę rozjaśnić sytuację, mam tu na myśli np. szybkość wykonywania określonych zadań. Dlatego też ostateczny wybór zależy oczywiście od Ciebie i zasobności portfela.
UsuńPozdrawiam