8 sie 2013

ŁĄCZENIE TABEL w QGIS

     Analizując dane, wcześniej czy później staniemy przed koniecznością połączenia danych znajdujących się w dwóch różnych plikach. Od pewnego czasu w QuantumQIS-ie możemy przeprowadzić taką operację w bardzo szybki i wygodny sposób. Zacznijmy może od tego, że mamy plik shapefile oraz tabelę w arkuszu kalkulacyjnym i chcemy je połączyć, żeby przeprowadzić analizę tych danych.  
     W pierwszej kolejności edytujemy tabelę w arkuszu kalkulacyjnym tzn. usuwamy zbędne podpisy, nagłówki itp. zapisujemy ją z rozszerzeniem .dbf.
    Teraz otwieramy w QGIS plik .shp, a także przy pomocy tej samej ikony „otwórz warstwę wektorową” plik z tabelą .dbf.

Tabela pliku .dbf
Tabela pliku .shp


Przechodzimy teraz do właściwości pliku wektorowego i do zakładki złączenia.



     Przy pomocy „+” otwieramy okno Dołącz tabelę i wybieramy odpowiednie dane do łączenia. W polach:
Tabela – wybieramy tabelę dołączaną czyli .dbf
Pole tabeli – należy wybrać kolumnę tabeli .dbf odpowiadającą kolumnie w warstwie .shp (w tym przypadku numer województwa)
Pole złączenia – wybieramy kolumnę tabeli atrybutów .shp odpowiadającą kolumnie wybranej w poprzednim kroku.



całość zatwierdzamy.
     Po otworzeniu tabeli atrybutów widać efekt naszych poczynań, w postaci połączonych tabel. Teraz pozostaje tylko warstwę .shp zapisać jako... ponieważ w tej chwili złączenie jest tymczasowe i po zamknięciu oraz ponownym otwarciu warstwy stracimy przyłączone dane.



    QuantumGIS stwarza również możliwość połączenia tabeli atrybutów z plikiem .csv. Całość procesu łączenia jest bardzo podobna, więc nie będę tego już opisywał. Jednak należy pamiętać, że przy łączeniu samego pliku .csv dane w tabeli atrybutów będą typu string (domyślnie w programie). Oznacza to, że na takich danych nie przeprowadzimy analiz opierających się na liczbach, aby temu zaradzić, tworzymy oddzielny plik (np. w notatniku) o rozszerzeniu .csvt, który będzie określał typ, długość czy precyzję danych zawartych w pliku csv. W tym celu, po przecinku,  w określonej kolejności zapisujemy  (tak jak w pliku .csv) typy danych, a jeżeli chcemy określić ich długość i precyzję, dopisujemy je cyframi arabskimi w zwykłych nawiasach, do każdego z typów.

przykładowy plik .csvt
   

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz