13 sie 2013

Kalkulator rastrów cz. I

QuantumGIS jest na tyle wszechstronnym narzędziem, że wykonywane w nim analizy można przeprowadzać zarówno na poziomie wektorowym, jak również rastrowym. Do operowania plikami rastrowymi najlepiej nadaje się narzędzie - kalkulator rastrów. Dzięki niemu, w wygodny sposób możemy przeprowadzać skomplikowane operacje na wartościach pikseli wczytanych obrazów.
Do analizy będzie potrzebny raster „wysokościowy”, w tym przypadku będzie to SRTM.




Po wczytaniu rastra przechodzimy do kalkulatora czyli Raster → Kalkulator rastra … Okno dialogowe podzielone jest na 4 części:



  • Kanały rastrowe – tutaj wyświetlane są dostępne rastry, na których możliwe są operacje obliczeniowe
  • Warstwa wynikowa – określamy tutaj nazwę nowego rastra, jego zasięg oraz format
  • Operatory – matematyczne i logiczne, jak podaje źródło będą one rozbudowywane
  • Wyrażenie – w tym oknie wpisujemy działanie, jakiemu chcemy podać raster

Nasza analiza będzie polegała na tym, aby znaleźć te piksele, których wartość jest mniejsza od 190. Innymi słowy chodzi o to, żeby stwierdzić jaki obszar zostanie zalany przez wodę, jeżeli jej bezwzględny poziom wzrośnie do 190m. Naszym wyrażeniem będzie:


Teraz po wczytaniu nowego rastra trzeba wyświetlić go w barwach, które będą do nas bardziej przemawiały. Wyświetlanie takich warstw zostało wyjaśnione w poście „wyświetlanie jednokanałowych rastrów”. Piksele otrzymanego rastra posiadają teraz jedynie dwie wartości 1 i 0. 1 - to tereny zalane, a 0 - pozostałe.


W celu wizualizacji danych dotyczących zalanych terenów na tle mapy, dzięki wtyczce włączamy OpenStreetMap. Teraz można zobaczyć rozmiary tak wysokiego stanu wody.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz