10 sie 2013

PROFILE TERENU w QGIS

     Mapa świetnie wizualizuje dwuwymiarowe, przestrzenne rozmieszczenie obiektów (szczególnie gdy ma swoją skalę ;), jednak w przypadku gdy wchodzi w grę wysokość sprawa nieco się komplikuje a jeszcze bardziej gdy nie ma na niej warstwic. Jak zobaczyć „pionowy” wymiar mapy? Nic prostszego, dzięki QGIS oraz wtyczce Terrain Profile. Do wygenerowania profilu, w tym przypadku, potrzebne będą 3 rzeczy: 
  1. mapa – OpenStreetMap (może być każda inna mapa wektorowa lub rastrowa) 
  2. numeryczny model terenu – tutaj SRTM 
  3. linia profilu – tymczasowa lub jako liniowa warstwa wektorowa. 
     W pierwszej kolejności musimy zainstalować wtyczkę. W tym celu przechodzimy do Wtyczki→Pobierz więcej wtyczek... i w repozytorium szukamy Profile Tool, i instalujemy.



     Po jej uruchomieniu pojawi się zadokowane okno, w którym będziemy przeglądać tworzone profile.
Teraz otwieramy raster SRTM oraz mapę OSM (wtyczka OpenLayers Plugin). Działanie wtyczki PT przedstawiłem na półprzezroczystym NMT, aby mieć lepszy pogląd na działanie wtyczki.


     Rysujemy teraz linię profilu, może być to linia tymczasowa jak również oddzielna liniowa warstwa wektorowa (np. ze szlakiem turystycznym lub zdygitalizowaną drogą pomiędzy miastami). W pierwszym przypadku (domyślne) profil wygeneruje się od razy po wskazaniu punktów, w drugim wybieramy z rozwijalnego menu Selction → Selected polyline i klikamy w linie profilu. W efekcie uzyskamy interesujący nas profil terenu.


     Wtyczka może wygenerować profile dla kilku rastrów. Sam profil można ponadto skalować za pomocą suwaka obok wykresu oraz zapisać w formatach PDF, PNG, SVG. W zakładce Table możemy zobaczyć go również w formie tabeli i wartości numerycznych, które możemy łatwo przenieść do arkusza kalkulacyjnego.
     Należy jednak pamiętać o dokładności rastra z wysokościami. Profil stworzony dzięki SRTM może być raczej poglądowym elementem analizy, ponieważ jego dokładność wysokościowa dla Polski jest kilkumetrowa, ponadto jest to model pokrycia terenu, więc gdy na linii profilu „stanie” wysoki las, na wykresie na pewno to będzie widoczne. 
     Chcąc uzyskać lepsze wyniki trzeba zastosować dokładniejszy model terenu. Dobrej zabawy :)

2 komentarze:

  1. Witam
    czy wiesz moze jak uzyskac profile "hurtowo" np zrzucić linie z shp na NMT i uzyskać wazstwie z liniami 3D tzn x,y,z kazdego punkti i odległości ? wiem że w arcu da sie zrobic cos takiego ale nie wiem jak :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, jeżeli dobrze Cię zrozumiałem to przydatna może być wtyczka Raster Interpolation. Co prawda dotyczy ona punktów (tutaj byłby 2 pkt. - początek i koniec wektora), jednak otrzymasz wtedy xyz. Jeżeli potrzebowałabyś "zagęścić" punkty wzdłuż linii, to proponuję użyć wtyczki QChainage, a następnie wspomnianej Raster Interpoaltion do obliczenia wysokości punktów. Opis do obu wtyczek znajdziesz na blogu w postach: kilometraż w QGIS i Jak wyznaczyć wysokość punktu (wektorowego) na podstawie NMT?.

      Usuń