7 wrz 2014

Przetwarzanie wsadowe w QGIS

     Wykonywanie powtarzalnych czynności na dużej liczbie plików zazwyczaj jest mało pasjonującym zajęciem. Na szczęście QGIS oferuje nam możliwość przetwarzania plików - zarówno rastrów jak i plików wektorowych - w trybie wsadowym. Krótko mówiąc oznacza to, że przy mniejszym nakładzie pracy można zrobić dużo więcej :)


     Przetwarzanie wsadowe w QGIS dotyczy wszystkich algorytmów obsługiwanych przez program. Od konwertowania plików i zmiany układu współrzędnych po bardziej skomplikowane analizy opierające się np. na zapytaniach SQL. Co ważne, nie ma potrzeby wczytywania plików do programu, żeby je przetworzyć.
     Poniżej przykład przetwarzania wsadowego, polegający na kadrowaniu rastrów (tutaj obrazów satelitarnych pochodzących z Landsata).


     Chcemy wyciąć ten sam fragment obrazu z każdego z zakresów spektralnych. W tym celu odszukujemy interesujący nas algorytm w panelu Narzędzia geoprocesingu i poprzez kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszy uruchamiamy tryb przetwarzania wsadowego plików. Warto zauważyć, że dotyczy to zarówno algorytmów QGIS, jak również GRASS, OTB, SAGA i pozostałych programów (bibliotek), które są do niego podpięte.


Po uruchomieniu otwiera się okno, w którym określamy: 
   1. pliki źródłowe – mamy do wyboru dwie opcje,
      - warstwy wczytane do QGIS
      - pliki odszukane z dysku
   2. szczegółowe ustawienie wszystkich parametrów procesu,
   3. pliki wynikowe i możliwość wyświetlenia ich bezpośrednio po przetworzeniu.


     W efekcie końcowym, jesteśmy „do przodu” z czasem i zachowujemy zdrowe zmysły, w przeciwieństwie do kogoś kto właśnie skończył przetwarzać 50-ty plik i jeszcze przed nim 100 kolejnych.



3 komentarze: