O mnie

Witam wszystkich,
     Każdy ma jakiegoś bzika, u mnie rozwinął się pod nazwą GIS i wszystkiego co z nim związane, a że jest to bardzo szeroka i często widowiskowa dziedzina uznałem, że warto ją popularyzować. Dlatego też, powstał ten blog mający na celu zainteresować GIS-em i w rezultacie oprogramowaniem Open Source, dzięki któremu we wspomniane systemy informacji geograficznej można tchnąć życie :)


     Mam nadzieję, że informacje umieszczane tu okażą się ciekawe i pomocne.

26 komentarzy:

  1. geograficzne systemy informacji to błędna nazwa. SYSTEMY INFORMACJI GEOGRAFICZNEJ to poprawna nazwa. proszę o doczytanie ;)
    pozdrawia
    studentka geoinformacji inż. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za korektę :)
    Człowiek uczy się całe życie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. GIS w literaturze jest różnie tłumaczony np. Systemy geoinformacyjne w "GIS Teoria i praktyka", geograficzne systemy informacyjne w "GIS w badaniach przyrodniczych", jednakże Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej w swoim leksykonie tłumaczy skrót jako systemy informacji geograficznej dlatego też poprawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. a może po polsku SIP

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, SIP dzieli się na SIG (GIS) i SIT (LIS)

      Usuń
  5. Jak edytować tę p..oną tablicę atrybutów w 2.0 qgis? nowy jestem w tym tamacie i czasu nie mam. Muszę tam wstawić kolumnę (to rozkminiłem) oraz wstawić tam cyferki (tego nie rozkminiłem). Idzie mi o to jak wstawiać i zapisywać cyferki w kolumnie, coby potem na mapie kolorami różnymi zaznaczać.
    Proszę unizenie o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) po otwarciu tabeli przełącz ją w tryb edycji (pierwsza ikona po lewej) i możesz wstawiać cyferki. Zapisać możesz klikając jeszcze raz tą ikonę. Pozdr

      Usuń
    2. a przy wstawieniu kolumny określ jakie cyfry chcesz wstawiać, ich długość i dokładność.

      Usuń
    3. Dzięki za szybką odpowiedź, ale jest jedno ale. Kiedy otworzę tabelę atrybutów, w moim przypadku ta pierwsza ikona po lewej nie jest aktywna - mam tak zarówno w 1.8.0 Lisbona jak i w 2.0.1. Może po prostu jakiejś wtyczki nie mam czy coś? albo może to jakaś inna cholera za tym tkwi?
      Dzięki wielkie za pomoc.

      Usuń
    4. włącz warstwę w tryb edycji, a później otwórz tabelę - efekt będzie ten sam :)
      chociaż ciekawe dlaczego u Ciebie nie działa, bo jeżeli dodałeś kolumnę to musiałeś mieć włączoną edycję tabeli.
      powodzenia

      Usuń
    5. Lipa, muszę na piechotę zaznaczać gminy. A nową kolumnę dodałem tylko nic nie mogę w niej wpisać. Przycisk edycji jest nieaktywny w obydwu wersjach.
      Dzięki za pomoc.

      Usuń
    6. Wiem chyba w czym jest problem z tym, że nie mogę edycji w tabeli atrybutów włączyć. Załadowałem dane z plikami z rozszerzeniami: shp, prj, shx i te mogę edytować w tabeli atrybutów. Zależy mi natomiast na danych z plikami o rozszerzeniach: id, map, tab, ind, qml. Qgis otwiera te dane, wyświetla mapę, ale nie mogę tego edytować w tabeli atrybutów. Co zrobić aby taka edycja była możliwa? Czy da się to jakoś przekonwertować, czy coś?
      Będę wdzięczny za każde dobre słowo.

      Usuń
    7. Po wczytaniu warstwy pod prawym przyciskiem masz zapisz jako, tam już sobie wybierzesz shp, odwzorowania, itp. Jeżeli później będziesz chciał wrócić do pliku mapinfo to podobnie.

      Usuń
    8. Chyba zadziałało. Ogromne dzięki.
      Mam jeszcze takie pytanie, czy istnieje możliwość kopiowania do tej tabeli atrybutów, bo mam ponad 2000 rekordów i idzie mi o to co zrobić żeby kopiować przynajmniej częściami z excela? Z palca to będę z tydzień wprowadzać.
      Pozdrawiam

      Usuń
  6. Witam, mam pytanie związane z modułem Grass w QGIS 2.0 Dufour. Mianowicie używając starszej wersji QGISa ikony modułu Grassa były od razu widoczne w programie i łatwo dostępne, po instalacji QGIS 2.0 nie widzę opcji Grass, a co więcej nie potrafię dojść do tego jak sobie z tym problemem poradzić. Z góry dziękuję za każdą pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zerknij w menu wtyczki lub prawy przycisk w obszarze z ikonami i w podmenu powinien być GRASS.

      Usuń
  7. Świetna robota. Znalazłem tu mnóstwo przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  8. Hej!
    Bardzo ciekawy blog - dużo cennych wskazówek:)
    Mam pewien problem z analizą w qgisie:
    mam shp budynki i ustalenia mpzp i w każdym poligonie MN mam wyznaczyć procentowy udział cech budynku: np. ile w danej MN jest stromych dachów? ile jest domów z cegieł itd...
    gdyby byłaby to kwestia powierzchni - wiedziałabym, ale tu chodzi o atrybuty tekstowe (stromy, płaski, żółty, ceglany)
    złączyłam shpy po lokalizacji, wydobyłam centroidy budynków więc mam ilość domów w każdej strefie
    owszem, można po klasyfikacji w stylu warstwy przedstawić rozmieszczenie danych cech i w drzewie warstw pokazuje ilość obiektów ale nie zapisuje się to do tabeli atrybutów, prawda?
    mam zrobić analizy dla kilkunastu gmin więc jest sporo tych stref przeznaczenia mpzp - czy jest jakiś dosyć szybki sposób na policzenie tych % danej cechy w danej strefie MN i zrobienie później mapy obrazującej ten stan?
    dzięki wielkie za jakiekolwiek wskazówki
    pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli masz już policzoną ilość budynków w konkretnych MN to obliczenie procentu danej cechy można przeliczyć w jakimś arkuszu kalkulacyjnym np. tabelą przestawną. Tabeli atrybutów nie trzeba eksportować, wystarczy otworzyć plik .dbf. Natomiast do przedstawienia wyników na mapie można by użyć np. wykresów kołowych – jeżeli 100 % to wszystkie budynki w MN (w gminie czy w obrębie) to jeden „wycinek koła” będzie odpowiadał za dany atrybut cechy np. kolor budynku.

      Usuń
  9. Witam, a czy zna Pan może jakieś inne DOBRE sposoby na kadrowanie i scalanie rastrów map w całość? Próbowałam trzymać się Pańskich rad ale mój QGIS już na etapie kadrowania wywala mi jakiś błąd. Dodam, że jestem pod ścianą bo na pojutrze mam zdać tę mapę , składającą się z 5 arkuszy i zupełnie nie wiem co zrobić bo praca stoi w miejscu, a samo sklejenie i dopasowanie skali to mała część tej roboty. Próbowałam po najcieńszej linii oporu, czyli w Corelu ale też mi to nie idzie...
    Dzięki za odpowiedz, I.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj może przeinstalować program (u mnie wszystko działa). Jeżeli łączysz arkusze w Corelu czy GIMPie możesz mieć później kłopot z kalibracją. Co do innych sposobów, opcje łączenia rastrów i ich kadrowania znajdziesz we wszystkich programach GIS obsługujących rastry. Pozdrawiam i powodzenia

      Usuń
  10. Jaką uczelnię Pan skończył?

    OdpowiedzUsuń
  11. Siemanko,
    Bardzo się cieszę że są tacy ludzie jak ty którzy poświęcają swój czas aby ktoś inny mógł się czegoś dowiedzieć. Robisz naprawdę świetną robotę.

    OdpowiedzUsuń
  12. Siemanko,
    Bardzo się cieszę że są tacy ludzie jak ty którzy poświęcają swój czas aby ktoś inny mógł się czegoś dowiedzieć. Robisz naprawdę świetną robotę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dzień dobry, Panie Grzegorzu czy jest Pan jeszcze aktywny na swoim blogu?
    Potrzebuje wsparcie w SNAPie...

    OdpowiedzUsuń