26 lis 2013

GIS w chmurach

     Zanieczyszczenie powietrza jest coraz większym problemem miast na całym świecie, w których wartości stężeń gazów i pyłków często wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. Ciekawym przedsięwzięciem jest projekt prof. Nerea Calvillo i jej zespołu - In the air, który ma na celu wizualizację określonych „składników” powietrza nad miastem (Madryt) w czasie rzeczywistym.

Źródło: http://intheair.es/index.html

    
     Na potrzeby projektu wybrano pięć głównych zanieczyszczeń powietrza mających wpływ na zdrowie i jakość życia:
  • dwutlenek siarki
  • tlenek węgla
  • tlenek azotu
  • aerozole PM10
  • ozon
     Poprzez monitorowanie cząstek przy użyciu opracowanej aplikacji możliwe jest otrzymywanie aktualnych modeli stanu powietrza. Ma to ułatwić podejmowanie trafnych decyzji w związku z warunkami zachodzącymi nad miastem.
     Moduł wizualizacji pozwala zrozumieć w jaki sposób i w jakim stężeniu cząstki przemieszczają się w powietrzu. Bardzo łatwo można zauważyć różnicę stężeń badanych cząstek w godzinach dziennych i nocnych, natomiast dzięki zastosowaniu interpolacji uzyskiwane są przybliżone wartości poziomów zanieczyszczeń nad każdym obszarem w mieście.

In the air
     In the air dostępne jest tutaj. W zależności od używanego łącza, załadowanie aplikacji do przeglądarki może chwilę potrwać, jednak później wszystko działa płynnie, a sama obsługa jest bardzo intuicyjna.
Projekt jest ciągle rozwijany. Obecnie zespół tworzy prototyp aplikacji, która będzie mogła wskazywać poziomy zanieczyszczeń dla elewacji budynków. Z pewnością takie rozwiązania zainteresują różnego rodzaju okręgi przemysłowe, w których ze względu na bezpieczeństwo ludzi stały monitoring powietrza jest bardzo istotny.
     Warto dodać, że w najbliższym czasie zostanie udostępniony kod do In the air.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz