19 paź 2014

Nowe QGIS 2.6 Brighton, gvSIG 2.1, SAGA 2.1.2 i GRASS GIS 7

     Zacznijmy może od jubilata :). W październiku program gvSIG kończy 10 lat, może nie jest u nas tak popularny jak QGIS (prawdopodobnie z powodu braku tłumaczenia całego interfejsu na język polski), jednak możliwości obu programów są bardzo zbliżone.

 
     Przykładem może być włączenie w interfejs obu aplikacji biblioteki sextante. 
     Swoje dziesięciolecie gvSIG obchodzi wypuszczając nową wersję 2.1.0, w której jak zapewniają developerzy nastąpi m.in. integracja funkcji ze starszych wersji programu, a nieobecnych w wersji 2.0. Jeżeli ktoś jest na etapie szukania oprogramowania gisowego typu open source, do wykorzystania w pracy, to poważnym kandydatem może okazać się właśnie gvSIG. 

     Zgodnie z przedstawionym harmonogramem w październiku światło dzienne ujrzy nowy QGIS 2.6, tym razem pod nazwą Brighton.

  
     Autorzy postarali się, aby było sporo nowości. Wszystkie zmiany tej wersji są dobrze udokumentowane na stronie linfiniti.com pod adresem http://changelog.linfiniti.com/qgis/version/2.6.0/. Warto tam zajrzeć i się z nimi zaznajomić. 
     Do tych ciekawszych można zaliczyć m.in. poprawę exportu DXF, usunięcie ostatniego punktu podczas pomiaru (skrót del+backspace), ulepszenie edycji tabel, poprawę generowania i wyświetlania legendy, możliwość pobierania on-line modeli i skryptów, poprawę algorytmu odpowiedzialnego za losowy wybór generowanej kolorystyki np. dla kartogramów. Ponadto wielu ulepszeń doczekały się interfejs użytkownika, kompozytor map oraz tabele atrybutów. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że tabele w istniejących warstwach nie będą automatycznie aktualizowane do formy obsługującej nowe funkcje i aby uzyskać dostęp do nowych ustawień trzeba będzie je ponownie dodać do warstwy. 

     Inną nowością jest trzecia wersja beta programu GRASS GIS 7, której premiera miała miejsce 6 sierpnia. W tej wersji, podobnie jak w innych nowościach, wzbogacono interfejs programu, zarówno pod względem graficznym jak i jego wydajności. Dzięki czemu nowe funkcje są dostępne w głównych menu, a tym samym łatwiej do nich dotrzeć. Ponadto autorzy programu przedstawiają nowe moduły do obróbki danych rastrowych i wektorowych, a także zapewniają, że będziemy szybciej pracować na dużych plikach. Ogólnie dla tej wersji wprowadzono 390 poprawek i ulepszeń w stosunku do wersji beta 2.


     Do całości zestawienia można dodać jeszcze majowe wydanie nowej SAGA GIS w wersji 2.1.2. Nowościami są tutaj m.in. coraz bardziej rozbudowane możliwości edycyjne danych wektorowych, pojawienie się wyświetlania strzałki północy, paska skali oraz siatki współrzędnych w widoku mapy, a dobrze znane menu modułów pojawia się pod nową nazwą - geoprocessing, same moduły stały się teraz narzędziami.




     Na zakończenie dodam, że po przeglądnięciu tych nowości cieszy fakt, że wszystkie projekty są „żywe”, a autorzy zapowiadają dalszy ich rozwój i rozbudowę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz