3 maj 2015

Oglądanie świata z Go2streetview

     Dzisiaj postaram się przedstawić moim zdaniem świetną wtyczkę do QGIS - Go2streetview, której autorem jest Enrico Ferreguti. Sama wtyczka może nie jest już najnowsza i pewnie większości jest znana, ale po ostatnich aktualizacjach staje się coraz bardziej funkcjonalna, warto wspomnieć o ostanich udoskonaleniach w wersji 6.0, czyli m.in.: możliwości uzyskania informacji z warstwy (tabeli) w oknie streetview lub bing poprzez dodanie warstwy punktowej i jej atrybutów do okna wtyczki, nowy pasek narzędzi i skalowalność okna.
     Do przedstawienia działania wtyczki w poście użyłem warstw dróg i miejscowości pochodzących z bazy obiektów ogólnogeograficznych, które dostępne są za darmo na stronie CODGiK.




     Najważniejszą zmianą w ostatniej wersji jest możliwość dodania warstwy punktowej i przypisanie wyświetlanym markerom informacji pochodzących z pól tabeli atrybutów.
     W tym celu klikamy na ikonę z czerwonymi markerami i włączamy okno dialogowe wtyczki. Interfejs jest dość intuicyjny i w szybki sposób możemy dodać do wizualizacji marker z interesującymi nas adnotacjami. 
     Po włączeniu opcji widoku informacji i wybraniu warstwy (punktowa), określamy bufor wyświetlania markerów od naszej lokalizacji, a także wybieramy pole z tabeli atrybutów, które ma się pojawić w Streetview lub Bing.


     Dodawanie pól jest łatwe i odbywa się za pomocą generatora wyrażeń.


     Dla osób, które chciałyby ulepszyć swoje adnotacje przeznaczone jest okienko Infobox, w którym można wstawić dodatkowe informacje pochodzące z tabeli atrybutów. Tutaj również pomocnym okazuje się generator pól, a całość przypomina dodawanie podpowiedzi do mapy.


     W efekcie, po kliknięciu na marker w oknie streetview zobaczymy dodaną adnotację. Oprócz tego, że wtyczka daje dużo zabawy :) oraz możliwości lepszego zwizualizowania danych jest bardzo ciekawa i warta uwagi m.in. dlatego, że można ją wykorzytywać do czegoś więcej niż tylko odglądu sytuacji. 
     Chciażby w prosty sposób można porównać aktualność podkładów pochodzących od Google (GoogleMaps) i Microsoftu (Bing).


    Niektórzy pokusili się także o „zdjęcie” współrzędnych obiektów, których nie widać na zobrazowaniach lotniczych i satelitarnych np. słupów oświetleniowych. Wyjaśnienie i efekt końcowy znajdziecie na blogu pod tym adresem: http://xn--80afd3balrxz7a.xn--p1ai/nazemnoe-fotogrammetricheskoe-kartirovanie-obektov-s-pomoshhyu-google-streetview-qgis-i-modulya-go2streetview/.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz