Ten post piszę na podstawie wersji 1.9 alpha (weekly), więc może się ona różnić od finalnej 2.0. Jednak z uwagi na to, że prace nad „dwójką” są już bardzo zaawansowane można przypuszczać, że wersje będą zbliżone do siebie. Dla chcących osobiście zaznajomić się z 1.9 i niektórymi nowinkami – jest ona dostępna tutaj http://qgis.org/downloads/weekly/. Po zetknięciu z nową edycją programu da się zauważyć kilka fajnych udogodnień (niektóre funkcje były wtyczkami). Poniżej przedstawiam 10 prostych ale przydatnych funkcji, które ułatwią pracę z danymi.
- większe możliwości opisów – oprócz znanych: opis tekstowy, opis w formularzu, przesuń opis, dodano opis HTML i opis SVG; dzięki tym opcjom tworzone mapy będą zdecydowanie atrakcyjniejsze.
- lepsze etykietowanie – nowa wersja pozwala między innymi na taki zabieg jak cieniowanie wyświetlanego tekstu a to tylko jedna z funkcji.
- zintegrowane sextante – to potężne narzędzie można wyświetlać zarówno w starym, dobrze znanym widoku oraz w widoku uproszczonym, gdzie są widoczne tylko algorytmy, modele i skrypty. Osobiście uważam, że świetnym pomysłem jest możliwość włączenia okna ze wszystkimi algorytmami w formie rozwijalnego menu bez konieczności otwierania zadokowanego okna. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w głównym oknie programu, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest bardzo pożądany.
- tabela atrybutów – zwiększone możliwości edycji tabeli atrybutów, a także tworzenie tabel metodą „przeciągnij i upuść”.
- nowa warstwa GPX – jeżeli ktoś wykorzystuje GPS z pewnością się ucieszy. Oprócz shapefile i SpatialLite dodano możliwość tworzenia warstwy GPX.
- wybieranie obiektów wyrażeniem – oczywiście taka opcja już była, jednak teraz będzie łatwiej dostępna.
- kontrola topologii – rzadko zdarza się, żeby wprowadzić wszystkie dane idealnie bez żadnej pomyłki. Wcześniej czy później linie się przetną albo zostanie „pole niczyje”. Dzięki kontroli topologii, w szybki sposób będzie można znaleźć błędy i je poprawić.
- siatka w dekoracjach – w wersji Lisbona są do dyspozycji 3 możliwości: strzałka północy, informacja o prawach autorskich i podziałka. Teraz można dodać siatkę (jeżeli ktoś korzystał z dodawania siatki w kompozytorze szybko się odnajdzie), w której można określić odstępy linii X, Y, typ siatki, symbolikę, przesunięcie, a także opis współrzędnych.
- przeglądarka plików jako zakładka w oknie z warstwami – stwarza łatwiejszy dostęp do danych, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę czasu.
- rozszerzone właściwości warstw – jako przykład można podać możliwość mieszania barw warstwy i obiektów czy nowych zakładek „ogólne”, „wyświetl” oraz uaktualniona „etykiety”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz