Typ nowego bezzałogowego samolotu (Unmanned aerial vehicle) wykorzystywanego do badań nad naszą planetą opracowują naukowcy z Uniwersytetu w Southampton. Samolot ma pomóc przy zbieraniu danych w odległych i nieprzyjaznych miejscach, w których niewiele można zdziałać konwencjonalnymi metodami. Projekt jest opracowywany głównie z myślą o badaniach atmosferycznych w trudnych środowiskach jak regiony polarne, górzyste i podgórskie, a także morskie i oceaniczne.
Samolot MAVIS
źródło: http://www.southampton.ac.uk
|
MAVIS (Massive Atmospheric Volume Instrumentation System) jest systemem pomiarowym dzięki, któremu zbierane będą dane bardzo wysokiej jakości, co pozwoli na dokładniejsze prognozowanie pogody oraz monitorowanie zanieczyszczeń w atmosferze. System pomiarowy ma się składać z floty małych, bardzo lekkich uzbrojonych w aparaturę pomiarową szybowców, które uwalniane będą z dużej wysokości. Opadaniem będzie kierował autopilot wzdłuż zoptymalizowanych ścieżek, co ułatwi sprawność próbkowania i zbierania szeregu odczytów, które z kolei będą analizowane i umieszczane na mapie (np. stężenia zanieczyszczeń).
Uniwersytet planuje uruchomienie MAVIS jesienią tego roku.
Jako ciekawostkę można dodać, że na Uniwersytecie w Southampton powstał latający, pierwszy na świecie, wydrukowany za pomocą drukarki 3D samolot.
źródło: http://www.southampton.ac.uk
Zainteresowała mnie treść postu,
OdpowiedzUsuńCzekam na dalsze publikacje. Pozdrawiam.
Będą na pewno :) Pozdrawiam
Usuń