9 lut 2014

Zmiany w zasadach uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii

     7 lutego 2014 r. pod pozycją 176 został opublikowany znowelizowany akt wykonawczy do Prawa geodezyjnego i kartograficznego - Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.



Rozporządzenie określa:
  1. sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej, w tym:


a) tryb składania dokumentów,
b) warunki uznawania praktyki zawodowej, a także sposób prowadzenia dziennika praktyki zawodowej,
c) organizację i sposób działania komisji kwalifikacyjnej,
d) sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów,
e) wzory świadectw stwierdzających nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii,
f) warunki, które powinien spełniać program kształcenia osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresach:
  • geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne;
  • rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych;
  • geodezyjne pomiary podstawowe;
  1. wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz tryb jej pobierania;
  2. wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji kwalifikacyjnej.
Wynikające zmiany w sposobie uzyskiwania uprawnień zawodowych mają swoje źródło w przepisach ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. 2013 poz. 829), która znowelizowała Prawo geodezyjne i kartograficzne i oddelegowuje do rozporządzenia określającego sposób, tryb i warunki nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Wygląda na to, że deregulacja zawodów wcale nie ułatwi drogi do uzyskania uprawnień zawodowych, co potwierdza m.in. załącznik nr 2 do rozporządzenia, w którym przedstawiono rodzaj i liczbę prac oraz opracowań geodezyjnych lub kartograficznych niezbędnych do uznania praktyki zawodowej. Dla osób pracujących w mniejszych firmach geodezyjnych, które nie mają szerokiego zakresu kategorii wykonywanych robót z pewnością będzie trudniej podołać wymaganiom ilościowym i rodzajowym postawionym w rozporządzeniu lub przynajmniej wydłuży się czas, w którym sprostają wymaganemu minimum. Ponadto podniesiono poprzeczkę przy ogólnej części pisemnej egzaminu - teraz to będzie test wielokrotnego wyboru, punktowany 0, 1. Nowością jest prowadzenie dziennika praktyki zawodowej, który zastąpi dotychczasowe formularze i wniosek o nadanie uprawnień zawodowych. Warto dodać, że osoby zainteresowane, które rozpoczęły praktykę zawodową przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, mogą dokumentować przebieg praktyki zawodowej według przepisów dotychczasowych tylko w odniesieniu do prac geodezyjnych lub kartograficznych rozpoczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z 2014 r.
Jeżeli ktoś chce zdawać jeszcze na dotychczasowych zasadach musi się pospieszyć, bo taka możliwość jest jedynie dla postępowań kwalifikacyjnych wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w dzienniku ustaw, czyli 22 lutego 2014 r., co jednocześnie oznacza, że obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. nr 143, poz. 1396) straci swoją moc.

W zakładce prawo dodałem link do tekstu ustawy, gdzie umieściłem komentarze w miejscach, w których rozporządzenie odsyła do innych przepisów, dzięki czemu wygodniej ogarnąć tekst rozporządzenia.


Powodzenia dla wszystkich zdających na starych i nowych zasadach ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz