10 sty 2015

Kosmiczne mapowanie lasów 3D

     Ciekawie zapowiada się nowa misja obserwacyjna Ziemi o nazwie GEDI - Global Ecosystem Dynamics Investigation Lidar dotycząca badania różnorodności biologicznej i roślinności na Ziemi. Ktoś mógłby powiedzieć „i co w tym ciekawego?, nie ona pierwsza i nie ostatnia”. Otóż, przy GEDI jest mała różnica, ponieważ misja będzie polegała na zbieraniu danych, w trzech wymiarach, za pomocą LIDAR-u. W rezultacie powstaną szczegółowe mapy 3D i globalny pomiar biomasy leśnej, dzięki któremu otrzymamy informacje przydatne przy łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.
 
Źródło:
http://www.nasa.gov/content/goddard/new-nasa-probe-will-study-earth-s-forests-in-3-d/#.VLEq5yuG_xZ
 
Przed GEDI stawiane są cztery główne cele badań:
  • ilościowe obserwacje bilansu węgla w występujących na Ziemi ekosystemach w dużej rozdzielczości przestrzennej,
  • zmian wynikających z zakłóceń w emisji węgla i późniejszego jego odzysku,
  • przestrzennego i czasowego rozkładu struktury ekosystemów leśnych i ich stosunek do jakości siedlisk i różnorodności biologicznej,
  • ilościowego potencjału określenia w czasie położenia lasów, w ramach użytkowania gruntów i zmian klimatu.
Źródło:
http://www.forestry.gov.uk/forestry/INFD-6RVC5A
      Autorzy projektu przekonują, że GEDI LIDAR będzie miał duży wpływ na naszą zdolność monitorowania degradacji lasów, dając nieocenione dane niezbędne do złagodzenia skutków zmian klimatycznych. Ponadto pomiary będą stanowić istotną informację na temat wpływu lasów, jaki wywierają na obieg dwutlenku węgla w atmosferze.
      Według Bryana Blaira - członka zespołu tworzącego GEDI, lidar posiada wyjątkową zdolność zaglądania w korony drzew tak, aby dokładnie zmierzyć jej wysokość i strukturę wewnętrzną lasów z precyzją wymaganą do dokładnej oceny w nich zawartości węgla.
      Oznacza to, że poprzez określenie ilości biomasy drzew będziemy mieli możliwość obliczenia ile węgla jest przechowywane w roślinności, co z kolei pozwoli na dalsze analizy środowiska, np. ile zostanie uwolnionego do atmosfery dwutlenku węgla, jeżeli część lasów zostanie zniszczona lub jak można przeciwdziałać emisji dwutlenku węgla poprzez sadzenie nowych lasów.

Źródło:
http://science.nasa.gov/missions/gedi/
      Projekt GEDI będzie realizowany przez lasery zoptymalizowane tak, aby przejść przez korony drzew nawet bardzo gęstych lasów. Sensor opracowany przez Goddard Space Flight Center ma obejmować trzy lasery, które poprzez zaawansowane rozwiązania optyczne zostaną podzielone na 14 ścieżek zbierających dane w pasach, rozmieszczonych na powierzchni co 500 m, tworząc całkowitą szerokość ścieżki około 6,5 km.
      Sam czujnik również przedstawia się całkiem interesująco, ponieważ dzięki pozyskiwanym z niego danych będzie możliwość zmierzenia wysokości drzewa oraz jego korony z dokładnością 1-3 stopy czyli 30 -100 cm.
      Z ciekawostek, szacowana ilość impulsów, jakie wyśle GEDI w ciągu roku to 16 mln.

Źródło: http://ucanr.edu/sites/cff/?blogtag=Lidar&blogasset=51192
      Całość przedstawia się bardzo imponująco. Używanie LIDAR-u do mapowania powierzchni ziemi, w tym zalesień jest dość powszechne. Jednak odbywa się to zazwyczaj poprzez naloty samolotami, co z oczywistych względów jest trochę ograniczające do konkretnych obszarów. GEDI będzie miało możliwość zbierania danych o zasięgu globalnym, obejmując prawie wszystkie lasy tropikalne i umiarkowane, od 50° szerokości geograficznej północnej do 50° szerokości geograficznej południowej.
      Na koniec dodam, że będzie trzeba trochę poczekać, ponieważ, wykonywana w ramach programu NASA's Earth Venture Instrument, który jest częścią większego programu Earth System Science Pathfinder, GEDI ma zostać ukończona w 2018 roku.

Źródlo:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz