6 lut 2015

Książka o dronach i mapowaniu terenu

     Nakładem wydawnictwa Wojskowej Akademii Technicznej ukazała się niedawno książka Michała Kędzierskiego, Anny Fryśkowskiej oraz Damiana Wierzbickiego pt. „Opracowania fotogrametryczne z niskiego pułapu”.



     Książka jest chyba pierwszą na polskim rynku publikacją dotyczącą pozyskiwania informacji fotogrametrycznych z bezzałogowych platform powietrznych i jedną z nielicznych poruszających w ogóle tematykę fotogrametryczną. Ostatnią pozycją w tym temacie była chyba „Fotogrametria” Zdzisława Kurczyńskiego.
     Autorzy w pięciu rozdziałach opisują podstawy dotyczące pozyskiwania i zastosowania danych fortogrametrycznych przy użyciu BLS.
    Zaczynamy od podziału i charakterystyki bezzałogowych statków powietrznych. Zostały tu przedstawione różne typy dronów oraz ich parametry techniczne, podobnie z montowanymi na platformach sensorami. Do przeglądnięcia mamy aparaty cyfrowe, kamery wielospektralne i sensory termalne.
   W kolejnych trzech rozdziałach, po krótkich wstępach teoretycznych przedstawione są: orientowanie danych obrazowych, opracowanie Numerycznego Modelu Terenu, a także ortorektyfikacja i mozaikowanie obrazów. Każda z w/w czynności została opisana na podstawie zebranych danych i zakończona analizą dokładności.
      Na koniec zostały przedstawione niektóre kierunki zastosowania i możliwości wykorzystania tak pozyskanych materiałów, od ewidencji gruntów i budynków, modele 3D po monitoring terenu.
      Książka jest ciekawym kompendium ogólnej wiedzy o BLS, ich możliwościach i zastosowaniach w mapowaniu terenu, jak również o podstawach teoretycznych fotogrametrii. Godna polecenia pozycja, która zaciekawi zarówno laików - będąc szybkim wprowadzeniem, jak i osoby, które miały już do czynienia z dronami, opracowywaniem danych fotogrametrycznych czy ich wykorzystywaniem - w celu usystematyzowania własnej wiedzy na ten temat.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz