3 maj 2014

Trójwymiarowy QGIS

     W QGIS tworzone są zazwyczaj mapy płaskie, jednak często, aby mieć pełny ogląd sytuacji brakuje tego trzeciego wymiaru. Z pomocą może przyjść nowa wtyczka stworzona przez Minoru Akagi – Qgis2threejs, której zadaniem jest trójwymiarowa wizualizacja danych w oknie przeglądarki internetowej. Warunkiem koniecznym do prawidłowego wyświetlenia obrazu jest obsługa przez przeglądarkę WebGL (można sprawdzić to tutaj.).



     W poście użyłem danych SRTM, OpenStreetMap, Google Earth i kilku warstw wektorowych.
     Utworzenie trójwymiarowej wizualizacji sprowadza się do wczytania warstwy rastrowej z numerycznym modelem terenu lub warstwy wektorowej, która wśród swoich atrybutów będzie miała dane odpowiadające np. za wysokość. Za pomocą Qgis2threejs można oczywiście tworzyć bardziej skomplikowane kompozycje składające się z warstw „drapujących” czy wielu warstw wektorowych, które mogą obrazować zarówno wysokość konkretnych elementów, jak również inne dane charakteryzujące te obiekty.


     Po wczytaniu warstwy z numerycznym modelem terenu, wyborze rozdzielczości i ilości wielkości obszaru sąsiadującego z modelem mamy do dyspozycji cztery możliwości wyświetlenia projektu:
- jako model widoczny w oknie projektu qgis,
- poprzez nałożenie na NMT pliku rastrowego jako warstwy drapującej,
- wybierając jednolity kolor
- jako model szkieletowy.



     Otworzona warstwa z modelem SRTM przy domyślnych ustawieniach wartości pionowych na 1,5 prezentuje się dość płasko, dlatego warto zmienić w module World opcję vertical exaggeration na wyższą wartość.


     Teraz poprzez wczytanie warstwy OpenStreetMap, ustawieniu przezroczystości i wyświetleniu całości w przeglądarce mamy fajną wizualizację projektu.


     Wtyczka pozwala również dodać warstwy wektorowe, które po podaniu odpowiednich atrybutów jako wartości Z-towe mogą uatrakcyjnić model o charakterystyki interesujących nas wielkości. Dobrym przykładem jest np. warstwa z budynkami, gdzie jako Z podajemy kolumnę z ilością pięter lub wysokością.


      W konsekwencji może to prowadzić do utworzenia np. kartogramu trójwymiarowego. Efekt takiego działania wygląda następująco:


      Wtyczka jest łatwa w użyciu, a efekty jej działania całkiem przyjemne dla oka, dlatego też warto się z nią zapoznać. Dobrej zabawy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz