29 wrz 2013

Badanie atmosfery przez UAV

     Nowym kierunkiem wykorzystania bezzałogowych samolotów jest badanie życia mikrobiologicznego w atmosferze. David G.Schmale III, profesor w Katedrze Plant Pathology, Physiology, and Weed Science na Virginia Tech College of Agriculture and Life Science za taki kierunek badań został uhonorowany miejscem na liście naukowców, których innowacje zmieniają świat. Wraz z współpracownikami wykorzystuje drony do śledzenia przemieszczania się niebezpiecznych mikroorganizmów w atmosferze. Prądy występujące w atmosferze potrafią m.in. zbierać, wymieszać i tasować mikroorganizmy, zarówno dla obszaru miast, jak i całych krajów.

     Profesor zauważył, że „patogeny roślin, zwierząt domowych i ludzi mogą być transportowane na duże odległości w atmosferze. Drony są ważnym narzędziem do badania jak te patogeny przemieszczają się z jednego miejsca w drugie. Ponadto, mogą być wykorzystywane w celu przewidywania potencjalnych ognisk chorób u ludzi i zwierząt, a nawet pomóc rolnikom podczas stosowania pestycydów w celu udaremnienia niszczenia upraw”.

     Obecnie w międzynarodowym zespole trwają badania nad zachowywaniem się mikroorganizmów podczas opadów deszczu, ponieważ niektóre z drobnoustrojów mają potencjał aby wpływać na panującą pogodę. Badania będą polegały na przeprowadzeniu analizy DNA na milionach mikroorganizmów, które spadły na ziemię wraz z kroplami deszczu. Warto zaznaczyć, że badania tego typu są prowadzone pierwszy raz w historii.  

      Dzięki temu, że w eksperymencie uczestniczą naukowcy z wielu krajów do badań zostaną zebrane próbki z zakątków całego świata. Próbki standardowo gromadzone są w wiadrach, jednak do uzupełnienia materiału badawczego przysłużą się drony. Z uwagi na to, że deszcz dobrze oczyszcza powietrze, drony będą miały możliwość zbierania do badań nieskażone próbki z atmosfery.
     Celem prowadzonych badań jest możliwość dokładniejszego prognozowania pogody oraz do pewnego stopnia jej kontrolowania, które mogłoby polegać np. na rozpyleniu drobnoustrojów w chmurze w celu wywołania deszczu.  
     Badania takie pogłębią dotychczasową wiedzę o przepływie życia w atmosferze oraz przyczynią się do rozwoju nowych metod badawczych w kształtującej się dziedzinie nauki - aeroekologii.

Post został napisany na podstawie tekstów Zeke Barlowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz