27 wrz 2013

Dane z Landsata 8

     Dane wielospektralne są bardzo pomocne w wielu analizach, zarówno gisowych jak i około gisowych. W ostatnim czasie zostały „uwolnione” dane pochodzące z misji Landsat 8 (więcej o tym satelicie można znaleźć w zakładce Satelity tego blogu oraz w poście dotyczącym porównania Landsata 7 i Landsata 8). Naturalną koleją rzeczy jest ich obejrzenie oraz przetestowanie. Zobrazowania z „ósemki” można pobrać z kilku serwisów m.in. Earth Explorer i Glovis. W przykładzie skorzystam z pierwszego – Earth Explorer.

Jak pobrać dane
Źródło: http://earthexplorer.usgs.gov/



     Pierwszym krokiem w celu pobrania danych jest zarejestrowanie swojego profilu na stronie. Po zalogowaniu się należy określić kryteria wejściowe zawierające lokalizację obszaru, z którego chcemy mieć zobrazowanie. Służy do tego moduł Enter Search Criteria. Interesujące nas miejsce możemy określić na kilka sposobów: podając adres miejsca, określając ścieżkę i szereg, a także poprzez narysowanie na mapie odpowiedniego poligonu. Ponadto interesujący nas obszar można wskazać poprzez wczytanie swojego pliku shapefile lub .kml. Ścieżkę i szereg możemy określić korzystając z plików .shp lub .kml znajdujących się tutaj. Możemy również wybrać kilka innych opcji znajdujących się w zakładce kryteria dodatkowe np. zachmurzenie, datę wykonania, a także zobrazowanie dzienne lub nocne.

jak pobrać dane
Źródło: http://earthexplorer.usgs.gov/
     Nas interesują dane z Landsat 8, więc jako zestaw danych szukamy Landsat Archiwum i wybieramy L8 OLI/Tirs. Po zatwierdzeniu pokażą się wyniki wyszukiwania z informacją o obrazie: ID, współrzędne, data wykonania oraz ścieżka i szereg. W celu pobrania sceny klikamy w ikonę opcje pobierania. Z uwagi na to, że chcemy mieć komplet danych w każdym rejestrowanym przez Landsata kanale wybieramy Level 1 GeoTIFF Data Product. Dane zawierają sporo miejsca, bo około 1GB.

Jak pobrać dane
Źródło: http://earthexplorer.usgs.gov/
     Po pobraniu rozpakowany folder .gz zawiera 13 plików.

Jak pobrać dane
  

     Nazwy tych plików składają się z dwóch członów: pierwszy to numer identyfikacyjny sceny, a drugi (po podkreślniku) to numer kanału. Oprócz plików z obrazami w folderze znajdują się także dwa dodatkowe, są to tekstowy plik z metadanymi oraz plik z obrazem przedstawiającym ocenę jakości (BQA). Ten ostatni jest dodatkiem do plików z kanałami, w którym każdy piksel zawiera wartość dziesiętną mogącą mieć wpływ na ogólną przydatność piksela. Przykładowo wartość 0001 ma 4 bity pisane od lewej do prawej w następującej kolejności 0 /1/; 1 /0/; 2 /0/; 3 /0/, gdzie poszczególne bity mogą być stosowane do identyfikacji występowania danego czynnika w tym miejscu.

  • bit 0 do identyfikacji wypełnienia, 
  • bit 1 identyfikacji zachmurzenia, 
  • bit 2 w celu wskazania wody, 
  • bit 3 dla określenia czy występuje pokrywa śnieżna. 

     Odpowiednio, „jedynka” to warunek spełniony „0” warunek fałszywy.


3 komentarze:

  1. Hej, czy masz doswiadczenie w pobieraniu danych ze strony Earth Explorer poprzez wczytywanie pliku shape? Poniewaz probuje wykonac taka operacje, ale otrzymuje komuikat : We did not find any shape in your Shapfile.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, u mnie wszystko działa. Jedynymi ograniczeniami wczytania pliku są: 30 punktów na obiekt i możliwość wczytania poligonu lub linii (przy punktach i tak Ci to przypomną :). Hmm... może nie dodałeś, któregoś ze składowych .shp czyli plików .shx, .dbf, .prj lub sądząc po komunikacie wczytujesz czystego szejpa bez żadnych zapisanych w nim obiektów? Zobacz czy masz zapisany jakiś poligon w pliku.
      Grzesiek

      Usuń
    2. Dzieki za szybka odpowiedz, poeksperymentowalem troche i okazuje sie ze w moim przypadku maksymalna liczba punktow ktora moglem wczytac to 25 :) Ale teraz dziala :)

      Usuń