9 paź 2013

CyberGIS

     Ciągły rozwój platform internetowych stwarza nowe możliwości również w sektorze systemów informacji geograficznej. Dane przestrzenne są dostępne w coraz większym stopniu, powstają usługi internetowe, dzięki którym można pozyskiwać informacje i wykonywać analizy geoprzestrzenne. Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z internetu, która teraz oscyluje w dziesiątkach milionów użytkowników na całym świecie.
     Platformą wykorzystującą internet i oferującą przetwarzanie danych geoprzestrzennych jest np. ESRI ArcGIS Online. Dzięki takim rozwiązaniom użytkownicy nie muszą gromadzić i przechowywać (najlepiej z kopią zapasową :) danych. Poza tym, aby wykonać obliczenia nie trzeba instalować oprogramowania na komputerze stacjonarnym.
     Obecnie wiele instytucji (w tym ESRI) i naukowców zaangażowanych jest w rozwój opensourcowej platformy internetowej mogącej przetwarzać i gromadzić dane geoprzestrzenne pod nazwą CyberGIS. Projekt prowadzony jest przez University of Illinois i wspierany częściowo przez National Science Foundation, ale do rzeczy... co to właściwie jest?

Źródło: http://cybergis.cigi.uiuc.edu/cyberGISwiki/doku.php


     CyberGIS to środowisko internetowe dla dużej liczby użytkowników przeznaczone do wykonywania obliczeń i analiz oraz wspólnego rozwiązywania problemów geoprzestrzennych. Oprogramowanie udostępnia zestaw aplikacji służących do modelowania i zadań analitycznych prowadzonych w „chmurze” oraz innych środowiskach wirtualnych np. takich jak XSEDE. CyberGIS zapewnia zdolność do obsługi bardzo dużych zbiorów informacji oraz możliwość korzystania z oprogramowania analitycznego.

Źródło: http://cybergis.cigi.uiuc.edu/cyberGISwiki/doku.php
     Według National Science Foundation projekt CyberGIS powinien zawierać sześć następujących celów:
  • zaangażowanie społeczności poprzez interdyscyplinarne podejście do ciągłego wzrostu wymagań oprogramowania CyberGIS,
  • integrację i utrzymywanie podstawowych zestawów elementów m.in. interoperacyjność, zarządzanie i możliwość wielokrotnego użytku oprogramowania CyberGIS na podstawie strategii OpenSource,
  • tworzenie wydajnego oprogramowania wykorzystującego cechy przestrzenne danych i czynności analitycznych w celu osiągania geoprzestrzennych odkryć naukowych,
  • zwiększenie rozwiązywania problemów geoprzestrzennych online w celu umożliwienia udziału, dzielenia się i nauki oprogramowania CyberGIS przez wielu użytkowników, co zwiększałoby rozwój edukacji oraz zasięg programów szkoleniowych,
  • rozwijanie i testowanie oprogramowania CyberGIS na przestrzeni krajowej i międzynarodowej,
  • ocenę i poprawę CyberGIS poprzez społeczność naukową i użytkowników, aby uzyskać lepsze zrozumienie złożoności połączonych systemów.
Moduły CyberGIS
Źródło: http://cybergis.cigi.uiuc.edu/cyberGISwiki/doku.php
     W skład CyberGIS wchodzą następujące aplikacje:
  • GISolve – wysokowydajne narzędzie GIS
  • GeoDa/PySAL zestaw narzędzi do analiz przestrzennych
  • OpenTopography analiza danych topograficznych
  • PGIST dodatkowe narzędzie GIS
  • GRASS moduł GIS
Źródło:http://cybergis.cigi.uiuc.edu/cyberGISwiki/lib/exe/fetch.php/cybergis-nsfannualreport-year3.pdf

      Po trzech latach realizacji projekt doczekał się wielu udoskonaleń i wg Komitetu Wykonawczego nastąpił znaczny postęp w jego realizacji. Patrząc na główne cele przedsięwzięcia z pewnością w niedługim czasie o CyberGIS zrobi się głośno.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz