13 paź 2013

Określenie stanu i zmian roślinności

     Określanie zmian i stanu roślinności są bardzo ważnymi składnikami danych, które wykorzystywane są później w analizach gisowych. Dzięki zobrazowaniom wielospektralnym oraz zastosowaniu odpowiednich wskaźników wegetacyjnych można zlokalizować i obliczyć rozmiary obszarów, na których występuje roślinność lub jest jej brak. Gdy dodamy scenę tego samego obszaru wykonaną w innym czasie, otrzymamy informację na jakich terenach nastąpił rozrost roślinności, a gdzie jej degradacja.
     Ciekawym narzędziem stworzonym przez ESRI pozwalającym na porównywanie danych spektralnych pozyskanych za pomocą satelitów Landsat jest ChangeMatters. Aplikacja może nie jest już nowością, powstała w 2011 roku, jednak warta jest przypomnienia, bo w przyjazny sposób pozwala zobaczyć i zrozumieć jak zmieniało się środowisko na przestrzeni ostatnich 35 lat.  

Źródło: http://changematters.esri.com/compare


     Interfejs programu składa się z trzech okien: w pierwszym wyświetlone jest starsze zobrazowanie, a raczej kompozycja barwna (więcej w poście Kompozycje barwne w QGIS), w środkowym oknie nowsza kompozycja, a na trzecim zobrazowaniu wykorzystano wskaźnik wegetacyjny NDVI (więcej o wskaźnikach w postach Kalkulator rastrów cz.2 – Indeksy wegetacyjne (spektralne)QGIS, OrfeoToolbox i indeksy spektralne oraz w zakładce Indeksy ), dzięki któremu łatwo można zidentyfikować obszary zdegradowane przyrodniczo i na których nastąpił wzrost roślinności. Ponadto każde okno można powiększyć i korzystając z wielu dostępnych opcji przedstawić scenę w satysfakcjonujący nas sposób.

Źródło: http://changematters.esri.com/compare


     Esri udostępniła określone kompozycje barwne oraz obliczone wskaźniki dla danych w konkretnych rozdzielczościach czasowych. Warto dodać, że mamy do dyspozycji zobrazowania pokrywające całą Ziemię. W tabeli poniżej znajduje się lista dostępnych scen.


Źródło: Change Matters by Kass Green.pdf

     Pomimo tego, że dane mają określone rozdzielczości czasowe ChangeMatters może okazać się niezwykle pomocnym narzędziem zarówno dla naukowców, jak również w gałęziach gospodarki typu planowanie przestrzenne, rolnictwo czy administracja.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz