12 paź 2013

Po co mi QGIS Browser?

     Często zdarza się, że praca nad projektem wymaga używania bardzo wielu informacji, baz danych oraz przeglądania geoportali, na tle których można wyświetlić tworzone warstwy. Oczywiście można to zrobić w tradycyjny sposób czyli: dodaj nową warstwę wektorową, rastrową, bazę itp. Jednak wraz z wersją Wrocław do QGIS-a została dodana przeglądarka, dzięki której w wygodny i szybki sposób można analizować i dodawać informacje do projektu, a tym samym skrócić czas jego wykonywania.
     Przeglądarka instalowana jest jako autonomiczny moduł programu, co jest wygodnym rozwiązaniem gdy mamy do dyspozycji dwa monitory. Ponadto do funkcji przeglądarki można dostać się z poziomu głównego programu w menu Widok > Panele lub klikając prawym klawiszem myszy na paskach z ikonami narzędzi.  



QGIS Browser składa się z eksploratora, w którym można wyszukać pliki oraz z okna służącego do wyświetlania metadanych plików, ich graficznej wizualizacji, a w przypadku danych wektorowych także danych z tabeli atrybutów.


     Do dyspozycji jest również pasek menu zawierający opcje odświeżania, zakładania nowej warstwy wektorowej, nawiązywania połączeń z serwisami udostępniającymi dane typu wms, wfs oraz definiowania układu odniesienia.
     Dodanie wyszukanych plików polega na ich przeciągnięciu z okna eksploratora przeglądarki do QGIS. W poście opiszę jak połączyć się z serwisem GEOPORTAL udostępniającym usługę WMS (Web Map Service). W tym celu przechodzimy do paska menu i ikony Manage WMS. Po otwarciu okna przyciskamy New i określamy szczegóły połączenia. Połączenie wymaga adresu URL usługi. Lista usług zgodnych ze standardami ogc udostępnianych przez geoportal znajduje się tutaj.
     W tutorialu chcemy wyświetlić ortofotomapę.


     Do otwartego wcześniej formularza QGIS Browser w miejsce nazwy wklejamy np. ortofotomapa lotnicza, a w miejsce URL kopiujemy ścieżkę z adresem i łączymy się z serwerem.


Po nawiązaniu połączenia zobaczymy dostępne warstwy, poza tym ich nazwę, tytuł oraz opis.

  
Teraz w QGIS Borwser można przejrzeć metadane dla danej warstwy oraz w zakładce Preview zobaczyć jak się prezentuje graficznie. Przeciągamy warstwę do QGIS i możemy kontynuować edycję mapy.


W podobny sposób łączymy się z innymi serwisami geoportalowymi udostępniającymi usługi OWS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz